modernHome, baterie słoneczne, oświetlenie LED, najtaniej w Polsce, Listwa  LED, Taśma LED, Panel słoneczny, Bateria słoneczna , Lampy solarne, 12V, Żarówka,  led, Węże LED,  Baterie Słoneczne, Panele sloneczne, generatory wiatrowe, turbiny wiatrowe

Energia elektryczna, wyprodukowana przez ogniwa słoneczne może być wykorzystana na różne sposoby, a od wyboru sposobu zależy to ile energii faktycznie zużyjemy oraz ile zapłacimy za całą instalację. Oto one:

 

  • Energia magazynowana w akumulatorach i wykorzystywana na własne potrzeby, czyli tzw. off-grid (poza siecią) – najbardziej popularna w Polsce metoda wykorzystania energii z mikro instalacji w oze. Swoją popularność zawdzięcza polskiemu prawu, które póki co umożliwia gospodarstwom domowym wyłącznie produkcję na własne potrzeby. Inwestor nie musi w tym przypadku uzyskiwać niczyjej zgody i może bez problemów wykorzystywać energię z oze. Można tutaj jeszcze wyróżnić instalacje wyspowe, które polegają wyłącznie na energii z ogniw słonecznych oraz instalacje wspomagające, które współpracują z zasilaniem zewnętrznym, zapewniając pełną ciągłość dostaw energii. Problem w tym, że aby korzystać z systemu off-grid, potrzebujemy akumulatorów. W przeciwnym razie wykorzystalibyśmy tylko niewielki ułamek wytworzonej przez naszą instalację energii. Akumulatory z kolei są drogie, szczególnie że do instalacji oze potrzebujemy akumulatorów żelowych, lub innych, które dedykowane są do częstych cyklów pełnego rozładowania. Dodatkowo generują one straty, sięgające nawet 20-30%, a po około 10 latach w przypadku akumulatorów żelowych, trzeba je wymienić ze względu na zużycie.

 

  • Energia wykorzystywana do podgrzewania wody – najtańsza metoda wykorzystania energii z mikro instalacji w oze. Nie potrzebujemy bowiem ani akumulatorów, ani regulatora ładowania, ani inwertera. Taka metoda nie generuje także większych strat. Minusem jest to, że największa produkcja z ogniw słonecznych jest w miesiącach letnich, kiedy to jest najmniejsze zapotrzebowanie na ciepłą wodę. Jest to zresztą ten sam problem, który dotyka kolektory słoneczne, jednak w porównaniu z tymi ostatnimi, ogniwa słoneczne mają tę zaletę, że produkują prąd ze światła, zatem nic nie stoi na przeszkodzie, aby w miesiącach zimowych również produkować ciepło, co w przypadku kolektorów bywa problematyczne.

 

  • Energia wykorzystywana w miejscach, gdzie nie ma dostępu do prądu – w takich sytuacjach ogniwa słoneczne są wręcz niezastąpione, ponieważ ich niewielkie gabaryty oraz dość łatwe podłączenie pozwala je dowolnie transportować, dzięki czemu można uzyskać energię elektryczną praktycznie w dowolnym miejscu. Takie małe instalacje o mocach 50-200W są wystarczające do zasilenia małego telewizora LCD, małej lodówki, czy żarówek led przez kilka godzin.

 

  • Instalacja sieciowa, czyli tzw. on-grid (w sieci) – polega na sprzedaży wyprodukowanej energii, bądź niewykorzystanej nadwyżki, do zakładu energetycznego. Ta metoda jest powszechnie wykorzystywana na całym świecie. W Polsce jest jednak wciąż bardzo utrudniona ze względu na to, że do sprzedaży energii jest wymagana działalność gospodarcza. Mikro producent jest traktowany w Polsce na równi z elektrownią atomową, czyli musi otrzymać koncesję na wytwarzanie energii elektrycznej, nawet jeśli oddaje wytworzony prąd do sieci za darmo. Systemy on-grid są najlepszym sposobem wykorzystywania energii z oze. Nie używa się bowiem w nich akumulatorów. Mamy także pewność, że cała wyprodukowana energia wpłynie na naszą korzyść. Należy zatem czekać na realne zmiany w prawie i dostosowanie go do standardów europejskich.