oświetlenieCzęsto poruszaną w rozmowach między klientami a firmami z branży oze kwestią jest wybór odpowiedniego obwodu do zasilania w systemie pracy off-grid, czyli z użyciem akumulatorów i wykorzystywaniem wyprodukowanego prądu do własnych celów. Często klienci błędnie rozumują, że najlepsze są obwody, do których podpięte są urządzenia najbardziej energochłonne, takie jak czajnik, piekarnik, żelazko, czy płyta grzewcza lub indukcyjna. Nic bardziej mylnego. Wymienione wyżej urządzenia faktycznie pobierają największą moc, jednak w praktyce są one wykorzystywane bardzo rzadko, a co za tym idzie, często największe zużycie prądu leży po stronie zupełnie innych urządzeń.

Aby zasilić obwód z piekarnikiem, czajnikiem i płytą indukcyjną trzeba by było przede wszystkim zainwestować ogromne pieniądze w baterię akumulatorów, które będą przystosowane do zasilania urządzeń o takich mocach chwilowych. Dodatkowo trzeba wówczas użyć inwertera o mocy około 10kW, którego koszty są ogromne w stosunku do korzyści z takiego systemu. Okazuje się zatem, że koszt zbudowania systemu, który zasili urządzenia używane tylko sporadycznie jest zupełnie nieekonomiczny.

Jakie obwody zatem wybierać?

Tylko i wyłącznie te, które działają przez długi czas, regularnie i codziennie. Idealnymi odbiornikami energii z instalacji off-grid są zatem:

– oświetlenie, szczególnie takie, które jest używane przez całą noc

– wszelkiego rodzaju pompy, działające przez większą część dnia

– telewizja, komputer, sprzęt muzyczny

– lodówka

Wybór obwodu jest niezwykle ważny i tak na prawdę od tego jaki jest pobór na danym obwodzie powinno się uzależniać pojemność akumulatorów oraz moc przydomowej elektrowni wiatrowej lub baterii słonecznych.