Pozioma elektrownia wiatrowa HAWTSzukając małej turbiny wiatrowej klienci napotykają na szereg zagadnień, które należy przed zakupem wyjaśnić. Szczególnie klienci, którzy nie znają tematu, sugerują się mocą elektrowni i szybko przeliczają ile energii wyprodukuje ich mała elektrownia wiatrowa, produkując przez cały rok moc nominalną, którą deklaruje producent. W rzeczywistości okazuje się jednak, że ten parametr jest zupełnie nieistotny, gdyż moce nominalne są osiągane przeważnie przy 12-14 m/s. Jeśli zatem nie mieszkasz nad morzem, a najlepiej na plaży, to z pewnością przydomowa elektrownia wiatrowa swoją moc nominalną osiągnie 2, może 3 razy w roku, kiedy przyjdzie prawdziwa wichura. Średnie wiatry na terenie Polski to natomiast 3-5 m/s, a gdy spojrzymy na deklarowane przez producentów krzywe mocy, przy 3 m/s turbina dopiero zaczyna produkować prąd i może wtedy zasilić co najwyżej małą żarówkę LED.

Trzeba sobie uświadomić fakt, że przydomowe elektrownie wiatrowe są przeznaczone dla klientów mieszkających na terenach wystawionych na mocne wiatry i tylko tam się ekonomicznie opłacają. Jeśli natomiast cenisz sobie przyrodę, czy prestiż, a mniej interesuje Cię oszczędzanie, możesz zainstalować turbinę wiatrową w dowolnym miejscu.

Wracając do tematu mocy turbiny – w rzeczywistości sporządzenie w warunkach naturalnych krzywej mocy jest w praktyce niemożliwe, gdyż istnieje wiele czynników wpływających na moc, którą osiągnie turbina przy danej prędkości wiatru, takich, jak wilgotność powietrza, ciśnienie, czy nawet to, czy wiatr jest w tym momencie malejący, czy rosnący.

Kupując przydomową elektrownię wiatrową zapytaj więc sprzedawcy ile energii ta turbina wyprodukuje w ciągu roku przy danym średnim wietrze, który występuje w miejscu inwestycji. Warto także takie informacje od sprzedawcy skonsultować z ekspertem – jesteśmy do waszej dyspozycji.