ustawa o ozeMinisterstwo Gospodarki w dniu 29.05.2012r. przedstawiło nowy projekt ustawy o odnawialnych źródłach energii. Już w tym kształcie ustawa jest rewolucyjna, ponieważ znosi ograniczenia prawne i zwiększa opłacalność  inwestycji w mikro instalacje oze, czyli przydomowe elektrownie wiatrowe, słoneczne i małe elektrownie wodne. Jej głównymi założeniami są:

  • brak konieczności prowadzenia działalności gospodarczej w celu odsprzedaży nadwyżek wyprodukowanej z oze energii do zakładu energetycznego
  • stała cena po której zakład energetyczny odkupi od nas prąd. W przypadku elektrowni wiatrowych ma to być około 70gr za kWh, natomiast w przypadku ogniw słonecznych nawet 1,15zł za kWh

Oznacza to w praktyce, że widać już koniec akumulatorów w przydomowych instalacjach, które znacznie podrażają całą inwestycję i zmniejszają jej wydajność.

Pozostaje nam tylko liczyć na to, że ustawa będzie na tyle skuteczna, że nie pozostawi możliwości jej obchodzenie i rzucania ludziom kłód pod nogi przez zakłady energetyczne.